Biblioteka Medyczna w Bydgoszczy Colegium Medicum Rydygier
 Baza, popularnie zwana Listą regensburską zawiera informacje o dostępie do elektronicznych wersji czasopism naukowych. Posadowiona jest na serwerze w Uniwersytecie w Regensburgu (Niemcy). Współtworzy ją około 250 bibliotek, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Od grudnia 2003 r. w projekcie uczestniczy także Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Celem EZB jest oferowanie szybkiego i zorganizowanego dostępu do możliwie jak największej liczby naukowych czasopism elektronicznych, darmowych i licencjonowanych, ze wszystkich dziedzin wiedzy. 

W centralnej bazie w Regensburgu nie są przechowywane elektroniczne czasopisma, lecz jedynie dane bibliograficzne i informacje o dostępie do stron internetowych. Lista gromadzi informacje o naukowych czasopismach elektronicznych udostępniających w wersji pełnotekstowej minimum 50% artykułów. Lista nie zbiera informacji o czasopismach udostępniających jedynie spisy treści lub abstrakty. EZB ma dwie wersje językowe: angielską i niemiecką. Tytuły czasopism można przeglądać w układzie alfabetycznym lub przedmiotowym. Informacja o dostępnej dla czytelnika wersji czasopisma przekazywana jest przy pomocy symboli wzorowanych na światłach drogowych:

  • zielone światło - wolny dostęp do wersji pełnotekstowej dla wszystkich użytkowników Internetu,
  • żółte światło - pełne teksty dostępne tylko z komputerów pracujących w sieci UMK,
  • czerwone światłobrak dostępu do pełnych tekstów (wydawca wymaga wykupienia dodatkowej licencji), dostępne są jedynie abstrakty.

Lista regensburska oferuje wyszukiwanie poprzez: słowa z tytułu, słowa kluczowe w tytule, nazwę wydawcy, hasła przedmiotowe oraz ISSN. Przeszukiwanie bazy można ograniczyć tylko do tytułów darmowych lub tylko licencjonowanych.

 

        

Copyright by Biblioteka Medyczna w Bydgoszczy.All Rights Reserved.

Redakcja strony: Monika Kubiak : monikak (at) cm.umk.pl

Powered by RFC Information Technology

Engine by TYPO3.org